Duci gyerek esetében nem feltétlen az a cél, hogy a kilógrammjai számának csökkenésén lássuk, hogy ő fogy! Az étrendi változtatásunkkal egyik célunk, hogy a súlygyarapodását lelassítsuk, vagy akár megállítsuk egy kis időre, míg a növekedése szépen folytatódik, és ez a kettő együtt kedvező és szép eredményeket hozhat az ő alakjában! A másik célunk pedig, hogy egy egészségesebb étrendre neveljük őt, viszonylag észrevétlenül!
Nem mindegy, hogy a delikvens 6-8 vagy 9-10 éves, mindegyik korosztály súlyrendezésének megvannak a könnyebb és a nehezebb részei, ám az alábbi tanácsokat mindegyik korosztályban érdemes alkalmazni!
Lássuk a tanácsokat!
1
Nagyon fontos, hogy a szó szoros értelmében semmiképp se fogyókúráztasd a gyermeked, egyik korosztályban sem, sőt, még ennél idősebb gyermeket se! Ők nem mini felnőttek, egy szoros és „nyomasztó” számolgatós fogyókúrás étrenddel akár lelki problémákat is okozhatsz a gyereknek, valamint rossz kapcsolat alakulhat ki közte és a táplálkozás között, ami később nagyobb probléma forrása is lehet! Szóval ne legyen tipikus fogyókúra, és a gyerek előtt, illetve vele kapcsolatban ne is említsd még a fogyókúra szót sem, ha lehet.
2
Ne nyomaszd őt a súlykérdéssel! Ne mondd neki, hogy túlsúlyos, vagy ducibb mint kellene, és ezért máshogy kell innentől táplálkoznia. A túlsúlyáról ő nem feltétlen tehet!
3
Az eddigi megszokott ételeiteket kell átgondolnod, és azokat célszerű picit átalakítva és újra gondolva az asztalra tenned. Nem az a cél, hogy innentől a gyerek csak salátákat egyen csirkemellel, hanem hogy a család receptjeit kezdd el egészségesebbé varázsolni.
Az étrendi változtatások alapja az legyen, hogy:
Lássunk erre pár példát:
4
Apró lépésekkel haladj az étrendje változtatásában, a drasztikus változás nem célravezető. A Te feladatod lesz változtatni az étrendjén és az életmódján, de neki ezt nem feltétlen kell észrevennie! Kommunikáld okosan a változásokat! Mondhatod, hogy „anya szeretne egészségesebben főzni a családnak”, vagy hogy „szeretnél néha új ételeket kipróbálni”, de ne az legyen, hogy „mást eszünk, mert neked fogynod kell”. Ugye Te is érzed a kettő között a különbséget?
5
Figyelj az adagokra! Nem kell neki egy xl-es túrókrém, jó lesz a hagyományos méretű is, vagy nem kell az óriás rudi egy 6 éves gyereknek, vedd neki (és magatoknak is) a kisebbet! Nem az a gond, hogy olykor eszik ilyesmit, hanem hogy sokszor eleve a nagyobbat. A tálalásnál is az a cél, hogy gyereknek való mennyiség kerüljön a tányérjára. Ha olykor repetát kér, ne vond meg tőle, de csak keveset szedj neki másodjára, okosan. Ha nem eszi meg a tányérján az összes ételt, nem baj, nem is kell, ez ne legyen kötelező!
6
Mindenképp törekedj a napi többszöri étkeztetésre, gyerekek esetén az 5-6x-i étkezés lenne preferált. Figyelj a rendszerességre, törekedj rá, hogy az étkezések időpontjában legyen valóban a táplálkozás, és ne folyamatosan a nap során csipegessen a gyerek. Nagyon rossz irány, amikor a gyerek a konyhában bármikor rányúlhat erre-arra, és akár óránként táplálkozik, pláne ha ennek egy része nasi jellegű. Ezt kicsit nagyobb gyerekekkel már jól meg lehet beszélni, hogy mikor van ideje az étkezésnek, és mikor nincs.
7
Egyetek együtt ha otthon vagytok, nyugodtan, asztalnál! Ez legyen egy esemény, egy megszokott dolog. Lássa a közös étkezés példáját a szüleitől is a gyerek, minél kisebb ő, annál nagyobb esélye van, hogy később ez természetes lesz neki! Mutass példát! Egyétek ugyanazt az ételt, mint amit neki is szántok, vagy legalább egy valaki egye ugyanazt az asztalnál, amit ő. Nem elvárható, hogy a családból 2-3 fő teljesen mást eszik, ő pedig egyedül egy „diétás” menüt, ez lelkileg sem hatna jól rá. A család többi tagjának sem fog ártani, ha kicsit egészségesebben táplálkozik, mert valójában tényleg arról van szó, hogy egészségesebb ételekkel készülsz a gyermekednek! Ez egy közös projekt!
8
Gondold át a menüt, és hogy mit veszel otthonra! Ha időben tervezel, jobb eséllyel lesz kedvező a menü, mindenkinek. Gondold át, hogy miket szeret ő, és hogy tudod azt „diétásabban” elkészíteni. Ha fogékony rá a gyerek, akkor vond be néha a főzésbe őt is! Legyen otthon mindig jó alapanyag! Jó példa, hogy ha nincs otthon gyümölcs, nyilván nem azt fogsz neki adni uzsonnára, hanem azt, amit épp találsz! Sok zöldség és gyümölcs legyen napi szinten a menüben! Zöldséget mindig kínálj a szendvicsek mellé, salátát vagy savanyúságot mindig készíts ki az ebédhez, ha alapjában nem zöldséges az étel. A gyümölcs szuper lehetőség kisétkezésre, sokszor, ha gusztán fel van szeletelve vagy tálalva, szívesebben eszik meg a gyerekek. Ne legyen szem előtt otthon nasi, a nagyobb gyerekek simán kiszolgálják magukat ebből is, ha látják.
9
Csökkentsd a hozzáadott cukrot, vagy az ilyet tartalmazó élelmiszerek mennyiségét az étrendben. Napjainkban nagy csapda a gyerekeknél a cukros üdítők vagy a gyümölcslevek/gyümölcsitalok nagyobb mennyiségű fogyasztása! Egyfelől örülünk, hogy a gyerek folyadékot pótol velük, DE nagyon-nagyon sok cukrot és kalóriát tud elfogyasztani a gyerek szinte észrevétlenül. Mindenképp csökkentsd le a cukros üdítők, levek és a szörpök rendszeres jelenlétét, már ezzel az egy lépéssel nagyon sokat tehetsz az ügyért! Lassacskán át lehet térni például az „otthoni ice teára”, tehát te főzöd meg a gyümölcsteát, és te teszel bele, lehetőleg visszafogott mennyiségű cukrot, vagy hasonló elven készíthetsz limonádét is. A cukrot fokozatosan is csökkentheted, hogy ne egyből legyen nagyon kevés benne.
Kisgyerekeknél nem kell feltétlen rögtön az édesítőszeres termékekhez nyúlni, először gondold át, hogy mennyi cukrot fogyaszt jelenleg, és ezt próbáld apránként -semmiképp sem gyors ütemben- csökkenteni.
A gyümölcslevekről itt írtam egy érdekes blogbejegyzést: https://mintaetrend.hu/blog/gyumolcsle-juice/
10
Neki is jár a nasi! A gyakoriságra és a mennyiségre figyelj! Édességgel ne válts ki étkezést, tehát ne legyen pl az uzsonna egy csokiszelet, de olykor kaphat ebéd után egy kis csokit, ha amúgy szereti. Próbálj nasinak inkább gyümölcsös vagy túrós édességeket választani. Ha szülinapoztok, mindenképp kapjon a tortából, véletlenül se vond meg tőle, nem ezen fog múlni az egész!
+1
Ami nagyon fontos: figyelj oda, hogy mennyit mozog! Nem elegendő az oviban vagy a suliban a kötelező tesi óra! Keressetek egy neki tetsző rendszeres sportfoglalkozást! Kislányok körében népszerű lehet a ritmikus gimnasztika vagy a néptánc, fiúk esetében pedig a foci, de szuper ötlet lehet a falmászás, a labdajátékos különórák, tollaslabda, vagy esetleg tenisz, a lényeg, hogy mozogjon, futkározzon, és lehetőleg érezze jól magát! Hétvégén ha tehetitek menjetek sétálni, kirándulni, bicajozni, vagy csak egyszerűen játszóterezni.
Jogos kérdés lehet, hogy az oviban eszik 3x, a suliban is ott a menza…, ilyenkor mi legyen? Ebben az esetben hétköznapokon a vacsorára tudsz a legjobban koncentrálni, illetve a hétvégék teljes egészében a Te kezedben vannak! Így sem lehetetlen a küldetés, a fenti tanácsokból sokat fel tudsz használni így is!
Ha bizonytalan vagy a témát illetően, kérj segítséget dietetikus szakembertől, illetve beszélj gyermekorvosotokkal is. Bizonyos esetekben nem árt egy kivizsgálás a gyermeknek.