Minden, amit a reggeliről tudni érdemes

A rendszeres táplálkozással, a tudatosan összeállított étkezések sorával a nap folyamán nagy hatással lehetünk a fizikális vagy akár a mentális egészségünkre, továbbá kihatással lehetünk a közérzetünkre és a teljesítményünkre is. Dietetikusként nem győzöm eleget hangsúlyozni, hogy mennyire fontos rendszeresen táplálkozni, és hogy kiemelten fontos minden nap reggelizni. Ha megnézel egy dietetikus szakember által összeállított mintaétrendet, egészen biztos, hogy látsz majd benne reggelit!
diétás étrend férfiaknak diétás étrend fogyáshoz diétás étrend betegeknek diétás étrend nőknek

Energia- és tápanyagellátás, emésztés

A reggeli a nap első étkezése, itt van először lehetőségünk a szervezetnek tápanyagokat (fehérjéket, szénhidrátokat, zsírokat, vitaminokat, ásványi anyagokat) és energiát adni. A korai energiabevitel olyan a szervezetnek, mint járműveknek az üzemanyag, igen jól tud jönni egy induláskor!

A táplálkozással beindul az emésztőenzim termelődés, és fokozódik a belek perisztaltikus mozgása is. Egy reggelivel hozzájárulhatunk az egészséges emésztésünk támogatásához, mely során a szervezet hatékonyabban hasznosíthatja az elfogyasztott ételek tápanyagait.

 

megelőzés

A rendszeres reggelizésnek megelőző szerepe is van.

  • hozzájárulhat az ideális testsúly megtartásához, valamint az elhízás megelőzéséhez. A reggeli elfogyasztásával tápanyagokhoz juttatjuk a szervezetet, mellyel a nap folyamán a későbbi nassolás utáni vágy is nagyobb eséllyel csökkenthető, ezáltal a plusz kalóriák ellen is jobban harcolhatunk
  • a reggeli segíthet megelőzni, vagy jól kezelni egy már kialakult inzulinrezisztenciát, prediabéteszt vagy diabéteszt. A korai reggelivel a vércukorszint, illetve a szénhidrát anyagcsere stabilabbá tehető az adott napon! Reggeli hiányában vércukor ingadozások alakulhatnak ki a nap folyamán, melyek negatívan hathatnak a hangulatunkra vagy akár a teljesítményünkre is
  • a reggelivel, valamint a rendszeres és tudatos étrenddel számos krónikus betegség előzhető meg, például a székrekedés, diabétesz, epeproblémák, szív- és érrendszeri betegségek…
mintaétrend férfiaknak mintaétrend nőknek mintaétrend

Reggeli a gyermekek esetében

Életkortól függetlenül fontos, hogy az étrendünk állandó része legyen a reggeli, ám a gyerekek korosztályát mégis kiemelném egy kicsit. A gyerekek nem feltétlenül fogják maguktól kérni a reggelit, főleg nem iskolás korban, pedig kiemelten fontos, hogy még a suli előtt tápanyagot tudjanak felvenni, ideális esetben még otthon, asztalnál ülve, nyugodt körülmények között. A reggelivel elfogyasztott tápanyagok energiát adnak az odafigyeléshez, segítenek a koncentrálásban, valamint hozzájárulnak a hatékony tanuláshoz. A fentieket olvasva érezhető, hogy a szülőkön ebből a szempontból nagy felelősség van. Ki kell gondolnunk a reggelit, be kell vásárolnunk hozzá, reggel pedig ki kell tenni a gyerek elé.

 

Mutass példát!

És nem csak abban az esetben, ha van gyermeked!

  • A gyerekek esetében fontos, hogy lássanak maguk előtt egy példát, ez mindenre igaz, például ha nem olvasol könyvet, valószínűleg a gyereknél sem alakul ez ki automatikusan, és a reggeli esetében is ez a helyzet. Ha nem ültök le együtt enni, nem alakul ki a szokás a gyereknél, és a későbbiekben sokkal nehezebben fog rászokni.
  • felnőttek esetében is fontos a példamutatás, illetve a közösség ereje. Ha a család leül együtt enni, ha ez szokássá válik, az mindenkinek az előnyére válik, a felnőttekére is.
dietetikus által összeállított mintaétrend dietetikus mintaétrend mintaétrend fogyáshoz

Mit lenne jó enni reggelire?

Számomra a jó reggeli mindenképp teljes értékű és zömmel lassan felszívódó szénhidrátot tartalmazó élelmiszerekből áll, bár hozzáteszem, hogy egészséges szervezet esetében némi gyors ch forrás is belekerülhet (pl utolsó javaslataim)

Tippjeim:

  • teljes kiőrlésű pékáruból készült szendvics zöldségekkel
  • tojásos zablepény (1-2db tojás, zabpehely, víz, fűszerek ->kisütve, majd töltve pl sajttal vagy sonkával), zöldségekkel
  • sajtos teljes kiőrlésű melegszendvics zöldségekkel
  • bundás kenyér mustárral, zöldségekkel
  • bármilyen tojásétel tk kenyérrel, zöldségekkel
  • tonhalkrémmel/tojáskrémmel töltött teljes kiőrlésű tortilla zöldségekkel
  • teljes kiőrlésű liszttel készült gofri/palacsinta túrótöltelékkel
  • sajtos-magos pogácsa + kefir
  • zöldséges tócsni
  • görögjoghurt zabpehellyel és túróval
  • zabkása magvakkal, bogyós gyümölcsökkel
  • péksütemény, joghurt

 

Mit igyunk reggelire?

Ne csak szilárd táplálékot vegyünk magunkhoz reggelikor, figyeljünk a folyadékfogyasztásra is. Szerencsére sokféle, energiatartalmú és energiamentes verzióból választhatunk.

Tippjeim:

  • víz, mint mindig! Ha nincs igényünk „ízes” italra, a víz alapjaiban tökéletes választás lehet, mentes vagy akár buborékos formában is.
  • teák. Feketetea, zöld- vagy gyümölcstea, bármi számításba jöhet, üresen, cukorral, mézzel vagy édesítőszerrel, melegen, langyosan vagy kihűlve, ki hogy szereti. Egyéni javaslatom a tea kis tejjel, érdemes kipróbálni.
  • kávé. Sokak kedvence, és állandó reggeli itala. Koffeines vagy koffeinmentes változatban, feketén, tejjel vagy alternatív itallal is tökéletes reggeli ital. Ha nem hosszúkávéként fogyasztjuk, akkor optimális esetben kísérje még más, kb 200 ml folyadék.
  • tej és tejes italok, joghurtitalok: törekedjünk a hozzáadott cukortartalmat kontroll alatt tartani, visszaszorítani! A tej jó reggeli ital lehet, a többi italt csak heti 2-3 alkalommal javaslom a hozzáadott cukortartalom miatt. Ezek az italok jó kálciumforrások, érdemes velük számolni!
  • növényi italok. Ha kerülnöd kell a tejet, az alternatív ital jó választás lehet, ám itt is figyelj a hozzáadott cukortartalomra.
  • gyümölcslevek. Jobb esetben 100% gyümölcstartalmút érdemes választani. Nem rossz választás, azonban napi szinten mégsem ajánlom, pláne nem reggelire.
egészséges fogyás mintaétrend diétás mintaétrend nőknek diétás mintaétrend

A reggeli optimális ideje

Általánosságban mondható, hogy reggel 8.00 óráig ideális lenne, ha megtörténne a nap első étkezése. Vannak állapotok, amikor még korábban érdemes reggelizni, ilyenek többek között a szénhidrátanyagcsere zavarok (cukorbetegség, inzulinrezisztencia), amikor kiemelten fontos lehet, hogy ébredés után 1 órán belül tápanyagokat vigyünk be a szervezetbe (de ez is maximum 8.00ig történjen meg), vagy a reggeli 7.00 órás időpontot preferáljuk még inkább.

 

Mennyit kellene enni reggelire?

Egészséges esetben nagyjából ilyen egységekkel lehet kalkulálni, felnőttek esetében: 1-2db zsemle vagy 50-120g kenyér, 40-80g feltét (felvágott, sajt, krémek…), 5-15g vaj/margarin/egyéb kenőzsiradék, minimum 70g zöldség, 150-200g joghurt/kefir, 150-300ml tej, 30-50g müzli/gabonapehely,  1-3db tojás, 1 db kb ökölnyi méretű péksütemény...

A nőknek és a férfiaknak javasolt mennyiség értelemszerűen eltérhet egymástól, illetve lehet még jó pár befolyásoló tényező, úgy mint: testtömeg, étvágy, fizikai aktivitás, általános állapot, betegség jelenléte...

Egyes diéták esetében a mennyiségek természetesen változhatnak.

 

Hogyan kellene enni?

Tedd le a feneked, és lehetőleg egyél ülve, asztalnál, nyugiban. Ne kapkodj, szánj időt az étkezésre. A kapkodva elfogyasztott ételektől lehetnek akár emésztési panaszaid is.

error: A tartlom védett.