A reggeli a nap első étkezése, itt van először lehetőségünk a szervezetnek tápanyagokat (fehérjéket, szénhidrátokat, zsírokat, vitaminokat, ásványi anyagokat) és energiát adni. A korai energiabevitel olyan a szervezetnek, mint járműveknek az üzemanyag, igen jól tud jönni egy induláskor!
A táplálkozással beindul az emésztőenzim termelődés, és fokozódik a belek perisztaltikus mozgása is. Egy reggelivel hozzájárulhatunk az egészséges emésztésünk támogatásához, mely során a szervezet hatékonyabban hasznosíthatja az elfogyasztott ételek tápanyagait.
A rendszeres reggelizésnek megelőző szerepe is van.
Életkortól függetlenül fontos, hogy az étrendünk állandó része legyen a reggeli, ám a gyerekek korosztályát mégis kiemelném egy kicsit. A gyerekek nem feltétlenül fogják maguktól kérni a reggelit, főleg nem iskolás korban, pedig kiemelten fontos, hogy még a suli előtt tápanyagot tudjanak felvenni, ideális esetben még otthon, asztalnál ülve, nyugodt körülmények között. A reggelivel elfogyasztott tápanyagok energiát adnak az odafigyeléshez, segítenek a koncentrálásban, valamint hozzájárulnak a hatékony tanuláshoz. A fentieket olvasva érezhető, hogy a szülőkön ebből a szempontból nagy felelősség van. Ki kell gondolnunk a reggelit, be kell vásárolnunk hozzá, reggel pedig ki kell tenni a gyerek elé.
És nem csak abban az esetben, ha van gyermeked!
Számomra a jó reggeli mindenképp teljes értékű és zömmel lassan felszívódó szénhidrátot tartalmazó élelmiszerekből áll, bár hozzáteszem, hogy egészséges szervezet esetében némi gyors ch forrás is belekerülhet (pl utolsó javaslataim)
Tippjeim:
Ne csak szilárd táplálékot vegyünk magunkhoz reggelikor, figyeljünk a folyadékfogyasztásra is. Szerencsére sokféle, energiatartalmú és energiamentes verzióból választhatunk.
Tippjeim:
Általánosságban mondható, hogy reggel 8.00 óráig ideális lenne, ha megtörténne a nap első étkezése. Vannak állapotok, amikor még korábban érdemes reggelizni, ilyenek többek között a szénhidrátanyagcsere zavarok (cukorbetegség, inzulinrezisztencia), amikor kiemelten fontos lehet, hogy ébredés után 1 órán belül tápanyagokat vigyünk be a szervezetbe (de ez is maximum 8.00ig történjen meg), vagy a reggeli 7.00 órás időpontot preferáljuk még inkább.
Egészséges esetben nagyjából ilyen egységekkel lehet kalkulálni, felnőttek esetében: 1-2db zsemle vagy 50-120g kenyér, 40-80g feltét (felvágott, sajt, krémek…), 5-15g vaj/margarin/egyéb kenőzsiradék, minimum 70g zöldség, 150-200g joghurt/kefir, 150-300ml tej, 30-50g müzli/gabonapehely, 1-3db tojás, 1 db kb ökölnyi méretű péksütemény...
A nőknek és a férfiaknak javasolt mennyiség értelemszerűen eltérhet egymástól, illetve lehet még jó pár befolyásoló tényező, úgy mint: testtömeg, étvágy, fizikai aktivitás, általános állapot, betegség jelenléte...
Egyes diéták esetében a mennyiségek természetesen változhatnak.
Tedd le a feneked, és lehetőleg egyél ülve, asztalnál, nyugiban. Ne kapkodj, szánj időt az étkezésre. A kapkodva elfogyasztott ételektől lehetnek akár emésztési panaszaid is.