Mindent a rostokról! Ezért fontos cukorbeteg étrendben vagy inzulinrezisztenciában!

A rostok az egészséges étrend fontos részei, a rostdús táplálkozás nagy mértékben hozzájárulhat az egészséges emésztéshez és ezáltal az egészségmegőrzésünkhöz is.
diétás étrend cukorbetegeknek, diabétesz receptek, dietetikus által összeállított mintaétrend, egészséges fogyás mintaétrend

Miért olyan jók a rostok?

Számos oka van annak, hogy a dietetikusok -én különösen- olyan nagy figyelmet szentelnek a rostoknak. Nézzük a teljesség igénye nélkül a legjellemzőbbeket:

  • a rostok lassítják a gyomor kiürülését, így csökkentik az éhségérzetet, teltségérzetet adnak
  • elnyújtják a velük együtt elfogyasztott egyéb szénhidrátok felszívódását
  • előnyösen befolyásolják a szénhidrát anyagcserét, a vékonybélben lassítják a cukrok felszívódását
  • vízmegkötő képességükkel növelik a széklet tömegét
  • gyorsítják a széklet áthaladását a bélrendszerben, ezáltal csökkentik a székrekedés kialakulásának esélyét
  • csökkentik a vastagbélbetegségek kialakulásának kockázatát
  • kedvezően befolyásolják a zsíranyagcserét, megkötik a koleszterin és az epesavak egy részét, ezáltal csökken a koleszterinszint is. A rostdús táplálkozással átlagosan 5–10 százalékkal csökkenthető a szérum-koleszterinszint.
  • felveszik a vízben oldott káros anyagokat, így a bélben rövidebb ideig és kisebb arányban maradnak a mérgező és rákkeltő anyagok

A rostok csoportosítása

  • Vízben nem oldódó rostok: Ezek a rostok inkább változatlanok maradnak az emésztés során, áthaladnak az emésztőrendszeren. Az oldhatatlan rostok elősegítik a bélmozgást és segítik a széklet kialakítását, volument képeznek.

Források: búzakorpa, búzacsíra, rozs, szezámmag, teljes kiőrlésű gabonapelyhek, valamint teljes kiőrlésű lisztek és kenyerek, káposztafélék, paradicsom, paprika, vöröshagyma, hüvelyesek, petrezselyemgyökér, kukorica, zöldborsó diófélék, olajos magvak.

  • Vízben oldódó rostok: vízzel kölcsönhatásba lépve feloldódnak, vagy zselészerű állagot képeznek. Előnyösen befolyásolják a szénhidrát anyagcserét, ill jó hatással vannak a zsíranyagcserére is.

Források: zabfélék (pl. zabpehely, zabkorpa), árpa, gyümölcsök (alma, birsalma, banán, szőlő, málna, ribizli), zöldségek (burgonya, sárgarépa, tökfélék, cékla, spenót), hüvelyesek (bab, lencse, sárgaborsó, csicseriborsó).

diabétesz diéta, diabétesz mintaétrend

Rostok az egészséges étrendben

Egy egészséges preventív étrend esetén napi 20-25g élelmi rostbevitelt javaslunk. Sajnos, hazánkban ettől a mennyiségtől akár jelentősen is elmaradnak egyesek a rostfogyasztást tekintve.

Miért? Dietetikusként leírni is borzasztó, de sajnos igaz, hogy sokan nem is ismerik a teljes kiőrlésű élelmiszereket. Vannak, akik ugyan ismerik, de nem szeretik a teljes kiőrlésű termékeket, és nem tulajdonítanak neki akkora szerepet, így nem is építik be rendszeresen az étrendjükbe. Sokan sajnos nem szeretik a zöldségeket és gyümölcsöket sem, ezért ez az élelmiszercsoport csak elvétve jelenik meg az étrendjükben. A felsorolt három tényező erősen befolyásolja a napi rostbevitelt.

A javasolt napi 20-25g élelmi rostot nem ördöngősség a mindennapjainkban elérni, ha kicsit tudatosan figyelünk már az étrendünkre, és még csak nem is kell minden étkezésre teljes kiőrlésű élelmiszerekben gondolkodnunk! Nézzük, hogyan is lehet, itt egy mintanap:

Reggeli: tojáskrémes félbarna zsemle, paprika, tea

Tízórai: tejeskávé, gyümölcsös-zabos keksz

Ebéd: vegyes zöldségleves daragaluskával, sült csirkecomb, tepsis sült burgonya, savanyúság, ásványvíz

Uzsonna: málna vagy egyéb gyümölcs

Vacsora: kétsajtos sonkás tortilla jégsalátával és paradicsommal, limonádé

mintaétrend fogyáshoz, dietetikus mintaétrend, mintaétrend férfiaknak, mintaétrend nőknek

Mikor kell emelni a rostbevitelen?

Bizonyos esetekben, ha az állapot úgy kívánja, a napi rostbevitelt érdemes megemelni, ebben az esetben a napi javaslat az előző 20-25 grammhoz képest már inkább 35-40 grammra emelkedik.

A következő esetekben érdemes emelni a rostbevitelen: cukorbetegség, fogyókúra, prediabétesz, inzulinrezisztencia esetén mindenképp, ha egyéb kontraindikáció nincsen.

Hogyan? Ebben az esetben még tudatosabban kell figyelni a napi min 500g zöldség és gyümölcsbevitelre, ill gabonaipari termékek esetén mindig teljes kiőrlésűt kell preferálni.

Ha érdekel, hogy konkréten milyen élelmiszerekkel lehet rosttartalmat növelni, továbbá hogy én dietetikusként milyen élelmiszereket használok fel rostdús mintaétrend, cukorbeteg diéta, inzulinrezisztens étrend vagy fogyókúra kapcsán, olvasd el a témában egy másik cikkemet is: https://mintaetrend.hu/blog/milyen-elelmiszerekkel-novelheted-a-rostbeviteledet/

Ajánlom figyelmedbe a webshopban is megtalálható, rostdús és hozzáadott cukor nélküli  mintaétrendet: https://mintaetrend.hu/product/inzulinrezisztens-etrend180gr/

 

A rost mellé elengedhetetlen a folyadékbevitel is!

A rostdús étrendet követőknek (is) kiemelten figyelniük kell a megfelelő mennyiségű folyadékbevitelre, ami alap esetben is kb 2 literről indul naponta! Ha nem párosul a rostdús étrend mellé elegendő folyadék, akkor azt a rostok a bélből veszik majd fel, ezáltal a béltartalom besűrűsödik és székrekedés alakul ki.

error: A tartlom védett.