Az étrended összeállítását némi tudatosság kell hogy övezze, de nem kell ettől megijedni, hamar bele lehet rázódni az élelmiszerválogatásba, és pár hét után már rutinból fogod tudni, hogy mit egyél és mit kerülj el.
Magasabb rosttartalmú élelmiszereket célszerű összeválogatnod, úgymint:
A cél:
Komplett diétás mintaétrendek tervezése kapcsán mi dietetikusok is ezekre az élelmiszerekre, valamint irányadó tényezőkre építjük az étrend összeállítását.
naspolya, friss 10,2 g
aszalt sárgabarack 21,1 g
málna, áfonya 3,5 g
kivi 3,9 g
birsalma 6,0 g
kelkáposzta 4,5 g
zöldborsó 4,3 g
sárgarépa 3,4 g
burgonya 2,5 g
mandula 9,8 g
gesztenye 6,8 g
mák 20,5 g
chia mag, száraz 34,4 g
lencse, száraz 10,6 g
graham liszt 12,7 g
teljes kiőrlésű hajdinaliszt 10,0 g
teljes kiőrlésű kenyér 6-10 g
búzakorpa 42,4 g
zabkorpa 20,0 g
zabpehely 13,8 g
bulgur 12,0 g
barnarizs 10,2 g
Reggeli: tojásrántotta, teljes kiőrlésű kifli, paradicsom, tea
Tízórai: gyümölcs
Ebéd: karfiolkrémleves levesgyönggyel, grillezett halszelet, zöldborsós bulgur köret, ásványvíz
Uzsonna: csokidarabos kókuszos teljes kiőrlésű muffin *
Vacsora: rakott zöldbab (bulgurral lazítva), limonádé
* Ha érdemel számos hasonló jellegű, tuti bevált, finom és rostdús kisétkezés ötlet és recept, ami mindezek mellett még hozzáadott cukrot sem tartalmaz, akkor ajánlom figyelmedbe a gyűjteményemet: https://mintaetrend.hu/product/kisetkezes-otletek-es-receptek/
Preventív vegyes és változatos étrendben sem hátrányos, ha kissé megemeljük a rostbevitelt, hiszen számos pozitív hatással bír az emeltebb rostfogyasztás. Egyes állapotok esetén mindenképp emeltebb mennyiségű rostra lehet szükségünk, például: cukorbeteg étrendben, IR diétában, fogyókúrában, székrekedés esetén, divertikulosis esetén, emelkedett koleszterinszintnél, vagy akár puffadásos állapot esetén is próbálható. Az állapotodra szükséges étrendet érdemes dietetikussal egyeztetned!
A rostok pozitív hatásairól olvashatsz még ebben a cikkemben is: https://mintaetrend.hu/blog/mindent-a-rostokrol/
Bizony, van olyan, hogy túl sok rostbevitel. Napi 50g feletti rostbevitel esetén már emésztési panaszok fordulhatnak elő, puffadás és fokozott bélgáz képződés alakulhat ki.
Egyes ásványi anyagok (kalcium, vas) felszívódását gátolhatják a rostok, de csak akkor, ha az ajánlott napi mennyiségnél lényegesen nagyobb mennyiségben kerülnek a szervezetbe.