A diétás -jelen esetben diabetikus- menük összeállítása, lefőzése, hirdetése illetve kommunikációja a vevők felé számomra mindig egy picit meredekebb téma. Egy magára valamit adó cég a diétáik összeállításához -hozzáértő és tapasztalt- dietetikus szakembert alkalmaz! Tipikus példa, hogy attól még, hogy egy étel nem tartalmaz hozzáadott cukrot, vagy meg van határozva a szénhidráttartalma, még nem lesz biztosan megfelelő cukorbetegeknek. A diétás étrendek összeállítása során egy napon, és egy héten belül figyelni kell számos egyéb tényezőre is, így ezek tervezéséhez én mindenképp szakember alkalmazását javaslom.
Alapjában jó dolognak tartom, hogy van arra lehetőség, hogy az ember lánya, akinek nincs mindig ideje főzni, vagy épp nem nagyon érti a diétáját és annak összeállítását, tud akár diétás menüt is házhoz rendelni. Előnyös az ilyen rendelés több esetben is:
Évekig dolgoztam ételházhoz szállító cégekkel, számos esetben dolgoztam ki a cukorbetegeknek, IR-eseknek vagy fogyókúrázóknak szánt menüiket, így bátran állíthatom, hogy sok tapasztalatom van a témában, mind konyhai (gyártói), mind fogyasztói oldalról.
A tervezések mellett a vásárlói panaszlevelekkel is foglalkoztam, ha azoknak dietetikai vonatkozása volt. Az egyik tipikus ilyen panasz volt az alábbi: „a megrendelt, cukorbeteg/IR étrendbe ajánlott menütől erősen megemelkedett a vércukrom, akkor most ez hogy van?…”, és nyilván a vevő/fogyasztó ezt még cizellálta is olykor egy-egy szép szóval, hogy ezzel is kifejezze nemtetszését és csalódottságát.
Nos, azért, mert egyik cég sem tud a fogyasztó egyéni toleranciájával mit kezdeni, és őszintén szólva ezzel sajnos nem is nagyon lehet kalkulálni! Össze tudunk állítani dietetikusként egy általános diabéteszes állapotra javasolható étrendet, de az még nem garancia arra, hogy minden vércukorgörbe olyan lesz tőle, mint az álom, mivel nem tudhatjuk, hogy egy-egy vevő a menü egyes összetevőre épp hogy fog reagálni.
Milyen esetekben lehet ez a problémásabb? Ott, ahol erősebb az inzulinrezisztencia, kialakult „erősebb” terhességi cukorbetegségben vagy 2-es típusú cukorbetegség esetén.
Tehát, miért lehet magasabb a vércukrod egy megrendelt "diétás" étel után?
Mire figyelj általánosságban, ha cukorbetegként, IR-esként vagy terhességi cukorbetegként rendelnél menüket?
Alapjában legyén tisztában azzal, hogy neked mi lendíti ki a vércukrodat a kelleténél jobban. Ez pár nap alatt nem derül ki, de pár hét után, ha méregeted a vércukraidat étkezés után, szépen körvonalazódik, hogy mit tolerálsz és mit nem.
Miután ismered már magadat:
1, mindig nézd meg az adott étel/menü tápérték adatait! Minden adat fontos lehet, de leginkább a ch tartalmat monitorozd. (és bízzunk benne, hogy a kiszállító cég komolyan is veszi a tápérték adatok korrekt feltüntetését)
2, és ami szerintem a legfontosabb, az az, hogy mindig nézd meg az étel/menü összetevőit! Ha olyan alapanyag van benne, amit tudsz, hogy úgy sem fogsz vércukor szempontjából tolerálni, azt teljesen felesleges megrendelni! Pl: gyümölcsleves, basmati rizs egész adag köretként, húsgombóc paradicsommártásban…
Vannak bizonyos tényezők, melyek szintén befolyásolhatják a vércukorszintet, így nem csak az elfogyasztott étel lehet a probléma.
A 3 talán leggyakoribb tényező: