Mintaétrendek dietetikus szakembertől, diétázóknak!

Diabetikus ételt rendeltem, de mégis magas lett a vércukrom. Miért?

Számos kisebb vagy kifejezetten nagy kiszállító cég dolgozik már országszerte, akik a „hagyományos” normál menüik mellett különféle diétákat is készítenek és szállítanak ki a megrendelőiknek. De vajon ezek a diétás menük tuti működnek minden hozzájuk kapcsolódó betegség/állapot esetén? Megéri ezeket csak menü elnevezés alapján megrendelni? Sok tipikus példával fűszerezve erről szól ez a cikk!
Kismama terhességi cukorbetegséggel. GDM, 160gch, 160g

A kiszállító cégek és a diéták

A diétás -jelen esetben diabetikus- menük összeállítása, lefőzése, hirdetése illetve kommunikációja a vevők felé számomra mindig egy picit meredekebb téma. Egy magára valamit adó cég a diétáik összeállításához -hozzáértő és tapasztalt- dietetikus szakembert alkalmaz! Tipikus példa, hogy attól még, hogy egy étel nem tartalmaz hozzáadott cukrot, vagy meg van határozva a szénhidráttartalma, még nem lesz biztosan megfelelő cukorbetegeknek. A diétás étrendek összeállítása során egy napon, és egy héten belül figyelni kell számos egyéb tényezőre is, így ezek tervezéséhez én mindenképp szakember alkalmazását javaslom.

Alapjában jó dolognak tartom, hogy van arra lehetőség, hogy az ember lánya, akinek nincs mindig ideje főzni, vagy épp nem nagyon érti a diétáját és annak összeállítását, tud akár diétás menüt is házhoz rendelni. Előnyös az ilyen rendelés több esetben is:

  • nem neked kell vele otthon foglalkozni, időt és energiát spórolsz
  • nem étkezel így -elvileg- egyhangúan, a cégek figyelnek a változatosságra
  • ki tud alakulni a ch tartalomhoz köthető szemmértéked. Egy idő után rááll a szemed, hogy milyen típusú ételekből kb. mennyit tálal ki a cég egy bizonyos ch tartalomhoz kötve. Sok esetben ez tényleg előnyös lehet!

 

Évekig dolgoztam ételházhoz szállító cégekkel, számos esetben dolgoztam ki a cukorbetegeknek, IR-eseknek vagy fogyókúrázóknak szánt menüiket, így bátran állíthatom, hogy sok tapasztalatom van a témában, mind konyhai (gyártói), mind fogyasztói oldalról.

A tervezések mellett a vásárlói panaszlevelekkel is foglalkoztam, ha azoknak dietetikai vonatkozása volt. Az egyik tipikus ilyen panasz volt az alábbi: „a megrendelt, cukorbeteg/IR étrendbe ajánlott menütől erősen megemelkedett a vércukrom, akkor most ez hogy van?…”, és nyilván a vevő/fogyasztó ezt még cizellálta is olykor egy-egy szép szóval, hogy ezzel is kifejezze nemtetszését és csalódottságát.

Rizses és húsos étel

Miért fordulhat ez elő?

Nos, azért, mert egyik cég sem tud a fogyasztó egyéni toleranciájával mit kezdeni, és őszintén szólva ezzel sajnos nem is nagyon lehet kalkulálni! Össze tudunk állítani dietetikusként egy általános diabéteszes állapotra javasolható étrendet, de az még nem garancia arra, hogy minden vércukorgörbe olyan lesz tőle, mint az álom, mivel nem tudhatjuk, hogy egy-egy vevő a menü egyes összetevőre épp hogy fog reagálni.

Milyen esetekben lehet ez a problémásabb? Ott, ahol erősebb az inzulinrezisztencia, kialakult „erősebb” terhességi cukorbetegségben vagy 2-es típusú cukorbetegség esetén.

Nézzünk a 5 legjellemzőbb okot!

Tehát, miért lehet magasabb a vércukrod egy megrendelt "diétás" étel után?

  • alapjában nem a legjobb az összeállítása a menünek: lehet pontosan kiszámolt ch tartalma az ebédnek, de ha sem a makrotápanyagtartalom és annak aránya, sem az alapanyagok kombinációja nem jó, akkor megette a fene. Jó példa erre egy zöldségleves és krumplis tészta, amit simán ki lehet szabni 40g és 50g szénhidráttartalomra, de: a zöldség valószínűleg nem sok benne, érdemi fehérjetartalma sem az igazi, és saláta/savanyúság nincs mellé tervezve…, pedig ezek jelenléte mennyivel jobban hatna a vércukorszintre. Ha mindenáron ilyen jellegű ebédet szeretne a kiszállító, akkor lehetne ez a variáció a korábbi helyett: sok zöldséges csirkehúsleves, krumplis tészta (durum vagy tk tésztából) és mellé 150g káposztasaláta. Ugye érzed a különbséget?
  • az étel konzisztenciája nem jó neked: simán előfordulhat a menüben egy krémleves, esetleg egy zöldségpüré is, ami alapjában nem feltétlen baj egy cukorbeteg/IR-es étrendben. Itt a pürésített állag miatt az alapanyagban lévő szénhidráttartalom hamarabb szívódhat fel, ezért jobban megemelheti a vércukorszintet. Ha te sem tolerálod a pürésített alapanyagokat, akkor máris nem fog az aznapi ebéd jól működni nálad.
  • maga az alapanyag nem jó neked: ez a probléma fordul elő talán leginkább. Milyen alapanyagra gondolok? Elsősorban a gyorsan felszívódó ch tartalmú alapanyagokra, tehát a gyümölcsökre, tejre, joghurtra, kefirre, amik nem tilosak egy diabéteszes menüben, de nem mindenki tolerálja jól ezeket! Tipikus példa, hogy alapjában lehetne a menüben egy hozzáadott cukortól mentes gyümölcsleves betervezve, de ha te hiperszenzitív vagy a gyümölcsökre (pláne főtt állapotban), akkor hiába van kiszámolva a ch tartalma a menünek, a gyümölcs miatt nálad ez nem fog működni. Hasonló problémásabb élelmiszer lehet a sűrített paradicsomból készült ételek (paradicsommártás), a burgonya -főleg, ha főtt állapotban van jelen- (petrezselymes burgonya, burgonyafőzelék), a basmati rizs (főleg, ha az étkezés ch tartalmát szinte egészében ez adja ki) vagy esetleg a zabkása. Egy „macerásabb” terhességi cukorbetegségben a fent említett élelmiszerektől jó eséllyel magasabb vércukorszintek alakulnak ki sajnos.
  • több a ch tartalom, mint amennyit te „elbírsz”: lehet jól összeállítva a menü, de ha a te állapotod délben pl csak 40g ch-t bír el, és a menü nem erre lett kalibrálva, akkor megint nem jutunk előrébb. Megoldás lehet ilyenkor, hogy kicsit kevesebbet eszel belőle, de azért az nem az igazi hosszútávon.
  • nem elég rostdús az étel: lehet, hogy neked egy picit rostdúsabb étel jobban karban tartja a vércukraidat, mint az adott menü rosttartalma. Jó példa, amikor egy jó féle ebéd mellé egy házi uborkasaláta a „kísérő”, ami szuper, hisz így is zöldséget ad a kiszállító cég, de egy vegyesvágott vagy egy káposztasaláta, akár +30-50% mennyiségben még jobb lehetett volna. Erre egyik kedvenc példám, amikor a kiszállító ad egy 50g kovászos uborkát az ebédhez. Lássuk be, ez azért elég csekély mennyiség, én alapjában 100-150g mennyiségben szoktam savanyúságot javasolni.
Kiszállított ebédet fogyasztó nő. Diabétesz menü, diabétesz ebéd, gdm

Ha ételt rendelnél:

Mire figyelj általánosságban, ha cukorbetegként, IR-esként vagy terhességi cukorbetegként rendelnél menüket?

Alapjában legyén tisztában azzal, hogy neked mi lendíti ki a vércukrodat a kelleténél jobban. Ez pár nap alatt nem derül ki, de pár hét után, ha méregeted a vércukraidat étkezés után, szépen körvonalazódik, hogy mit tolerálsz és mit nem.

Miután ismered már magadat:

1, mindig nézd meg az adott étel/menü tápérték adatait! Minden adat fontos lehet, de leginkább a ch tartalmat monitorozd. (és bízzunk benne, hogy a kiszállító cég komolyan is veszi a tápérték adatok korrekt feltüntetését)

2, és ami szerintem a legfontosabb, az az, hogy mindig nézd meg az étel/menü összetevőit! Ha olyan alapanyag van benne, amit tudsz, hogy úgy sem fogsz vércukor szempontjából tolerálni, azt teljesen felesleges megrendelni! Pl: gyümölcsleves, basmati rizs egész adag köretként, húsgombóc paradicsommártásban…

 

Nem mindig az étel a hibás!

Vannak bizonyos tényezők, melyek szintén befolyásolhatják a vércukorszintet, így nem csak az elfogyasztott étel lehet a probléma.

A 3 talán leggyakoribb tényező:

  • ha nem időben eszel, eltolódik az étkezés időpontja, és már esetleg a máj is elkezdi kompenzálni a csökkenő vércukorszintet. Ilyenkor simán várható, hogy picit magasabb lesz a vércukorszint étkezés után.
  • ha beteg vagy, az sajnos befolyásoló tényező, várható, hogy magasabb vércukraid lesznek. Gyógyulj meg mielőbb, és várhatóan a vércukorgörbéid is visszaszelídülnek.
  • már hipóztál a nap folyamán korábban. Bizony, egy leeső vércukorszint a nap későbbi szakaszában is tud meglepetést okozni.
error: A tartlom védett.